Recenze Ford Fiesta FORD KLUB EU

WEB VŠECH PŘÍZNIVCŮ VOZŮ ZNAČKY FORD

Recenze Ford Fiesta

Ford Fiesta, řada s bohatou historií a neotřelým designem. První generace byla automobilkou představena již v 70. letech a od té doby prošel Ford Fiesta celou řadou změn. Po neuvěřitelných 6 letech přišla automobilka s brusu novou, v řadě již pátou generací, která byla obdařena sportovním a velmi moderním vzhledem.

Fiesta se s novou generací vrací na špičku segmentu malých vozů, ale už to nejsou jen perfektně naladěné jízdní vlastnosti, kterými zaujme. V současné době je Ford Fiesta v kategorií malé třídy třetím nejprodávanějším vozem v ČR (před ní je Ford Fusion a Škoda Fabia). Nová Fiesta získala v Euro NCAP 5 hvězdiček a ve vztahu k chodcům 3 hvězdičky.

Exteriér

Nová Fiesta je určena především ženám, takže zde nějaké hrany budete těžko hledat. Naprosto nový design, kterému u Fordu říkají kinetický, nemá se starou Fiestou nic společného. Na autě skoro nenajdete nějakou delší rovnou linku, vše na sebe plynule navazuje. Nenaleznete zde žádné velké zlomy mezi kapotou, čelním sklem a střechou. Designeři karoserii Fordu Fiesta jej přirovnali k letící kulce, neboť vypadá sportovně a díky vyklenutým blatníkům i agresivně. Energický vzhled Fiesty je podtržen liniemi kapoty a výraznými lemy blatníků.

Pomalu svažitá střecha dává Fordu Fiesta vzhled malého rodinného vozu z kategorie MPV. To platí především pro pětidveřovou variantu a to díky velkému prostoru. Eleganci tomuto vozu dodávají úhledné, dozadu se zužující světlomety lemované chromovými detaily. Stoupající boční linie sahají až k vysoko umístěným zadním světlům a zachovávají klínovitý tvar ve stylu kupé .

Interiér

Po otevření dveří vás zajisté ohromí středová konzola. Ta si zajisté najde své fanoušky se zálibou ve Star Treku, nebo také zaryté odpůrce, kteří ji mohou označit spíš za „levný mobil z vietnamské tržnice“. Záleží na vkusu každého z nás. Látky, barvy interiéru a obložení dveří se skvěle doplňují a provokují ke srovnávání s módními designérskými značkami. Pocit prostornosti navozují stylové chromové doplňky, které nalezneme prakticky v celém interiéru. Jste – li milovníci značkové spotřební elektroniky, tak vás zajisté potěší paleta vyspělých a ergonomických inovativních technologií.

Jak je u této značky klasikou, tak jsou sedadla spíše komfortní, než sportovní, boční vedení opěradla není moc výrazné. Přední sedadla lze libovolně seřizovat. Do výšky lze měnit polohu v rozmezí 55 mm, v podélném směru pak o 286 mm. Což cestujícím zajistí vysoký komfort a dostatek prostoru pro nohy. Zadní sedadla jsou hůře přístupná, nástup je i v případě pětidveřové karoserie obtížnější. Sedáky nejsou umístěny ošizeně nízko nad podlahou, ale poctivých 360 mm, což je srovnatelné třeba i s Mondeem. Bohužel, osoby vyššího vzrůstu budou mít problémy se do auta vejít. Jejich hlava je prakticky v kontaktu se stropem.

Vybavení

Nejvíce vás zaujme přístrojová deska, která má neobvyklý tvar. Ta je vyrobena z lepších plastů, než u starších verzí. Středová konzola je jako celek vyspělá multifunkční jednotka, na které naleznete všechny ovládací prvky. Je zde i centrum intuitivního ovládání HMI, díky němuž každý řidič Fordu Fiesta bude mít lehce pod kontrolou řadu systémů auta a na moderní obrazovce uvidí veškeré funkce. V základní výbavě nalezneme i rádio, které má oddělený displej, naprostou novinkou jsou čtyři funkční klávesy dole po stranách, kterým je na různých obrazovkách přiřazována vhodná funkce.

Automatická klimatizace s funkční recirkulací vzduchu umožňuje nastavení teploty, podle řidičovy potřeby. Tento vůz je vybaven startovacím tlačítkem FordPower, které umožní nastartovat pouhým sešlápnutím pedálu spojky a zmáčknutím tohoto tlačítka. Při parkování jistě oceníte i parkovacího asistenta, s jehož pomocí zacouváte i do nejužší uličky. Další vymožeností je vyhřívané čelní sklo Quickclear, díky kterému se vyhnete otravnému seškrabávání zamrzlého okna.

Bezpečnou jízdu vám zajistí přední airbagy a také boční airbagy a kolenní airbag, který si můžete dokoupit. Bezpečnostní systém IPS vám poskytne vysokou úroveň komfortu při cestování. Tuhá bezpečnostní klec je vybavena deformačními zónami, které pohltí energii a sníží tak tlak nárazu. Rodiny s dětmi zajisté ocení bezpečné uchycení sedačky a to díky úchytům ISOFIX.

Provedení

Ford Fiesta je k mání hned v několika provedeních, které se ovšem liší výbavou a tím pádem i cenou. Nejzákladnější vybavení vám nabídne Ford Ambiente, jehož cena se pohybuje okolo 220.000,- Kč. Další verzí je Ford Trend, který navíc od Ambiente nabízí manuální klimatizaci, centrální zamykání s dálkovým ovládáním + dva sklopné klíče, elektricky ovládaná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka v barvě karoserie a další věci. Největší výbava je u verze Ford Eonetic, který navíc má k dispozici ukazatel přeřazení na vyšší rychlostní stupeň, pneumatiky s nízkým valivým odporem, odpružení se sníženým zavěšením kol (378.690,- Kč). Palubní deska je provedena vždy dvojtónově a je barevně sladěná s exteriérem.

Technické údaje

  • Celková délka vozidla: 3950mm 3D, 3950mm 5D
  • Celková šířka se zpětnými zrcátky: 1973mm 1973mm
  • Celková šířka: 1481mm 1481mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 281l 281l

Fotogalerie - Ford Fiesta