Recenze Ford C Max FORD KLUB EU

WEB VŠECH PŘÍZNIVCŮ VOZŮ ZNAČKY FORD

Recenze Ford C Max

První generace Fordu C-MAXu přišla na trh v době, kdy ještě skupina kompaktních MPV nepraskala ve švech. Ford C-MAX konkurenci pošťouchl svým atraktivním designem, prostorným interiérem a především vynikajícími jízdními vlastnostmi plynoucími z moderní podvozkové platformy. I po letech se tento vůz velmi dobře prodával, avšak po 4 letech si automobilka řekla, že je čas na změnu a to v podobě druhé generace C-MAXu.

První generace zkrátka prošla omlazovací kúrou. Nový C-MAX dostal novou masku, získal více na oblosti a hlavně přinesl lepší jízdní vlastnosti. Nová modelová řada se zvýšenou úrovní komfortu a pohodlí nenechala ve své třídě všestranných rodinných automobilů kámen na kameni. Druhá generace se sice nehodí za objemy, bohatě to ale vynahradí ve všech ostatních ohledech. C-MAX a jeho sourozenec Grand C-MAX jsou v každém směru skutečnými automobily druhé generace.

Exteriér

C-MAX zmohutněl a omládl, takže z hlediska designu může stále útočit na své konkurenty. Od prvního pohledu na vůz, vám je jasné, že design byl navržen tak, aby splňoval designérské zásady směru Ford Kinetic design. Nová řada má výraznější linie, které vozu dodávají dynamičtější charakter. V provedení Titanum jsou přítomné chromové doplňky.

Procesu omlazení se nevyhnula přední část, která díky masivnímu nárazníku s výraznějším vstupem vzduchu, vertikálně situovaným mlhovkám a agresivnějším předním světlometům, výrazně zmohutněla. Díky masivní spodní mřížce lichoběžníkového tvaru, chromované horizontální liště nad horní maskou, a nebo dozadu protaženými světlomety se nový C-MAX přibližuje triu S-MAX, Galasy a Mondeo. Faceliftu se nevyhnula ani záď, která nyní má zadní svítilny osazené LED diodami a modré fluorescenční trubice, které fungují jako obrysová světla u aut vybavených bi-xenonovými světlomety.

Interiér – vesmírná stíhačka

Stejně jako karoserie, tak i interiér se nese v duchu kinetického designu. Vytříbeně působí i zvolené materiály, neboť žádný z nich nevypadá lacině a pěkné je i barevné sladění, takže interiér působí hodnotným a útulným dojmem. Po usednutí za volant vás zajisté v klidu nenechá palubní deska, která je vyrobena z kvalitnějších plastů, z větší části měkčených a je podstatně lépe zpracována. Přístrojová deska působí velmi moderně skoro až futuristicky, a to zejména díky designu ovladačů audia na středovém panelu a výdechům ventilace, které odkazují na již zmíněný design světlometů a zadních svítilen. V elegantní kombinaci tmavé a světlé barvy působí deska velmi efektně. Lacině působící zelené podsvícení bylo nahrazeno efektní iluminací červené barvy.

Také ovládací prvky na středové konzole dostaly modernější tvar. Nutno dodat, že i přes svůj nový interiér jsou špatně dostupná tlačítka elektrického otevírání oken něšikovně umístěná na nakloněném madlu dveří řidiče. Velkou novinkou a krokem vpřed jsou sedadla, která jsou schopná podržet tělo v zatáčkách. Současně je posez za volantem nižší, takže si nemusíte připadat jako v dodávce. Jak přední, tak zadní sedačky se vyznačují velkým komfortem a dostatkem prostoru pro kolena, pohodlně se posadí i lidé vyššího vzrůstu, neboť nebudou třít hlavou o strop.

Vybavení

Napříč celou modelovou řadou máte k dispozici dokonalé digitální rozhraní, která vám umožní přístup ke všem důležitým funkcím vozu prostřednictvím kolébkových ovladačů na volantu. Většinu z palubních systémů lze ovládat s oběma rukama na volantu. Pro větší bezpečnost je vůz vybaven systémem bluetooth, který umožňuje ovládat váš mobilní telefon pomocí hlasu a bezpečně tak telefonovat i za jízdy. Vlastní MP3 přehrávač lze napojit přes sériově dodávaný konektor, a nebo přes USB rozhrání.

Ford C-MAX je vybaven novým systémem, integrovaným do tempomatu, který vám pomůže nepřekročit povolenou rychlost. Stačí nastavit pomocí ergonomicky umístěného ovladače na volantu limit v rozmezí 30 až 180 km/h a řídící jednotka motoru se postará o to, aby nedošlo k jeho překročení. Dvouzónová automatická klimatizace DEATC umožňuje řidiči i jeho spolujezdci vpředu nezávislé nastavení teploty s rozdílem až 4ºC.

Nabídka příplatkové výbavy se rozrostla o nové položky, jako je třeba panoramatické střešní okno, elektricky sklopná zrcátka s integrovanými ukazateli směru nebo DVD navigace.

Jedinou větší výtkou by mohl být nedostatek odkládacích prostor. C-MAX má pouze kapsy ve dveřích a schránku před spolujezdcem a v loketní opěrce. Ford to však částečně vynahrazuje jejich velikostí, což platí zejména o té v palubní desce. Velikost kufru sice nepatří mezi největší ve své třídě, ale i tak se svými 471 litrů uspokojí.

Provedení

Ford Focus C-MAX se od svého většího „bratříčka“ liší především v počtu sedadel, neboť u C-MAX Grande je k dispozici 7 sedadel. Dále má C-MAX Grande posuvné dveře. Motory nalezneme u obou verzí stejné. Ford přináší s novou řadou také spoustu technických vylepšení, jako je vyšší výkon, šetrněji se přistupuje k životnímu prostředí a také jsou sníženy celkové náklady na vlastnictví vozu.

Můžete si vybrat mezi zdokonalenými verzemi vznětových motorů Duratorq TDCi, zcela nových přeplňovaných zážehových motorů EcoBoost 1,6 litrů a stále populárními zážehovými jednotkami Duratec. Všechny motory byly navrženy tak, aby byly co nejšetrnější k životnímu prostředí a jsou kombinovány s technicky vyspělými převodovkami, jako je nová šestistupňová manuální převodovka Durashift.

Zážehový motor EcoBoot 1,6 litrů je k dispozici ve dvou variantách – 110 a 134 kW. A vznětové motory Duratorq TDCi jsou nabízené v několika variantách. Duratorq TDCi 1,6 litrů s výkonem 70 nebo 80 kW a Duratorq TDCi 2,0 litrů s výkonem 103 a 120 kW.

Technické údaje

  • Provozní hmotnost (kg): 1446
  • Zavazadlový prostor (l): 550/1620
  • Maximální rychlost (km/h): 197
  • Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 10.7
  • Spotřeba-město/mimo/kombi (l/100 km): 8 / 4.8 / 5.9
  • Objem nádrže (l): 55
  • Rozměr pneu: 205/50 R17

Fotogalerie - Ford C Max